Makaleler - SİZ SİZ OLUN, SEVİN!

SİZ SİZ OLUN, SEVİN!

Uzm.Psikolog Işıl ALTINTAŞ UÇAR

Seviyorsanız, saf sayılıyorsunuz. Mutluysanız, önemsiz ve basit diyorlar size. Açıkelli ve özverili iseniz size kuşkuyla bakıyorlar. Bağışlayıcı bir tipseniz, zayıf deniliyor sizin için. Başkalarına güveniyorsanız, aptal diyorlar size. Bütün bu iyi özelliklere tümüyle sahip olmak istediğinizde, insanlar hemen sizin sahte olduğunuza inanıyorlar.

Bu bilir bilmez davranışlar birbirini sevmeyen ve birbirinden kopuk insanların oluşturduğu toplumlarda çok yaygın. Böyle toplumun insanları kafalarındaki karışıklığı ve mutsuzlukları itiraf edemeyecek denli egolarının tutsağı olan kişiler. Bu tür davranışlar, insanlar arasındaki ilişkileri sürekli koparıyor ve temel insani değerlerin yok olmasına neden oluyor. Geçmiş yıllarda yayınlanmış pek çok bilimsel çalışma, insanlar arasındaki içtenliğin iyi ve üretken bir yaşam için gerekli olduğunu gösteriyor; sevgi dolu bir dokunuşun ya da yürekten bir gülüşün insanı iyileştirdiğini belirtiyor ve olumlu ilişkilerin insana fiziksel ve psikolojik yönden iyilik getirdiğini vurguluyorlar.

Sevgi kapasitesi yoğun insanlardan oluşan bir toplum, hayatın yaşamaya değdiği, insan olmanın lezzet verdiği, insanlar arası ilişkilerin kaliteli olarak icra edildiği bir dünyanın kapılarını açacaktır

Olgun insanın en büyük özelliği; bilgeliği ve sevgi dolu yüreğidir. Bunun için insanın önce kendinden başlayarak tüm yaşamın iyileşmesine katkıda bulunması gerekir. Bu konuda şöyle diyor Konfüçyus:

“Kendi yöresinde iyi bir yönetim isteyen, önce kendi ailesinde dirliği ve düzeni gerçekleştirir;

kendi evinde düzen isteyen, öncelikle kendine çekidüzen verir;

kendine çekidüzen vermek isteyen, önce yüreğini düzenler;

yüreğini düzenlemek isteyen, onun benzersiz güzellikteki ritmine kulak verir ve içini bilgelik ve sevgi ile doldurur.”

Haftaya bir başka sohbette buluşmak üzere;

SEVGİYLE KALIN…